ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ‘22

Sunday 03 July 2022 THE ATHENS UNIVERSITY MUSEUM, THOLOU 5, PLAKA
Μνήμη του ‘22

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών στο πλαίσιο των μαθημάτων Υποκριτική Β΄, με διδάσκουσα τη Μιχαέλα Αντωνίου, και Ιστορία Νεοελληνική Λογοτεχνία (19ος-20ός αιώνας), με διδάσκουσα τη Λίλυ Αλεξιάδου. παρουσιάζει τη σκηνική δράση Μνήμη του ’22.

Φοιτήτριες του Τμήματος, μετά από πρόταση των διδασκουσών, μελέτησαν τα λογοτεχνικά κείμενα Συναξάρι Αντρέα Κορδοπάτη. Βιβλίο δεύτερο: Βαλκανικοί – ’22 του Θανάση Βαλτινού και Το νούμερο 31328 του Ηλία Βενέζη και μαρτυρίες προσφύγων, όπως παρουσιάζονται στη Μαύρη βίβλο. 1922 του Γιάννη Καψή. Επεξεργάστηκαν το υλικό μέσω στοχευμένων αυτοσχεδιασμών και  δοκιμών γραφής και, με τη σκηνοθετική επίβλεψη της Μιχαέλας Αντωνίου, κατέληξαν σε μια σκηνική δράση, σύγχρονη θεώρηση των συμβάντων της Μικρασιατικής Καταστροφής.

Η παράσταση παρουσιάζεται την Κυριακή 3 Ιουλίου 2022 στον αύλειο  χώρο του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών (Παλιό Πανεπιστήμιο) στις 21:00.

Είσοδος ελεύθερη.

Συντελεστές

Δραματουργική επεξεργασία κειμένου: Μιχαέλα Αντωνίου – Λίλυ Αλεξιάδου

Σκηνοθεσία: Μιχαέλα Αντωνίου

Βοηθός σκηνοθέτη: Κατερίνα Σκυλογιάννη

Πρωτότυπα κείμενα: ο θίασος

Πρωτότυπη μουσική: Παρδάλη Αγγελική, Σταυρινός Αιμιλιανός

Παίζουν αλφαβητικά: Αλεξάνδρα Αλμπάνη, Παρασκευή Αργυριάδη, Ειρήνη Γκίνη, Όλγα Δαλέκου, Κωνσταντίνα Δαρατσιανού, Καλαντζή Αιμιλιάνα, Χριστίνα Καρακώστα, Αφροδίτη Κουβέλη, Κωνσταντίνα Κουρούκλη, Ισμήνη Λιαροπούλου-Δεστούνη, Ζωή Μαστροπέρρου, Νικολέτα Μποντίνη, Ειρήνη Μπουλούτσικου-Μπουλούτσου, Αγγελική Παρδάλη, Κατερίνα Σκυλογιάννη, Κατερίνα Σοφρά, Βασιλική Τσολάκου, Μόνικα Χρονοπούλου.

Αφίσα εκδήλωσης